Rok w ogrodzie - Kwiecień cz.1

Kwiecień to bardzo pracowity okres dla ogrodników. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje to okres kwitnienia wielu roślin oraz czas upragnionej wiosny i nadszedł czas by porządnie wziąść się za prace ogrodowe, naszym sojusznikiem może okazać się wydłużający dzień, ale w ogromie prac, by nieco uporządkować harmonogram przygotowaliśmy ten poradnik dla sadu oraz ogrodu warzywnego.

Najpierw pamiętajmy o tym, by nie rozpędzić się za bardzo z wykonywaniem niektórych prac, np. Z odkrywaniem roślin z zimowych osłon, noce w kwietniu nadal potrafią być mroźne.

Sad

1. Przeprowadzamy ostatnie zimowe cięcia drzew i krzewów owocowych takich jak śliwa, morela, brzoskwinia i nektaryna.

2. Początek kwietnia to już ostatni dzwonek do przycinania winorośli. Winorośl owocuje na młodych jednorocznych pędach wyrastających z pąków na pędach dwuletnich zdrewniałych. Późniejsze cięcie spowoduje płacz rośliny, czyli silne wyciekanie soków z ran po cięciu co ostatecznie osłabi roślinę.

3. Na początku kwietnia możemy jeszcze przeprowadzać szczepienie.

4. Kwiecień to doskonała pora na sadzenie nowych drzew i krzewów owocowych, których w tej chwili jest najbogatsza oferta w sklepach i centrach ogrodniczych. Rośliny kopane z gruntu możemy sadzić dopóki są w stanie bezlistnym. Po posadzeniu takie drzewna należy silnie przyciąć oraz zaaplikować w korzeń mikoryzę dla roślin owocowych, ten zabieg ułatwi roślinom pobieranie składników pokarmowych z gleby (pozwala znacznie zmniejszyć ilość podawanych nawozów). W efekcie rośliny będą silniejsze, zdrowsze, a plon bardziej obfity.

5. Można sadzić także zdrewniałe sadzonki krzewów owocowych tj. porzeczki, winorośl, agrest oraz jeżyny i maliny.

6. Przeprowadzamy oprysk na parch jabłoni oraz mączniaka kiedy drzewa wydobywają z pąków końcowych pierwsze liście – najczęściej w połowie kwietnia lub na początku maja. Ten oprysk wykonuje się głównie podczas bardzo wilgotnej wiosny, ponieważ wilgoć sprzyja rozprzestrzenianiu się tych chorób. Do opryskó możemy wykorzystać Miedzian 50; Score 250EC lub Syllit 65WP.

7. Sprawdzamy jabłonie czy w koronie nie zagnieździł się kwieciak jabłkowiec. Test przeprowadzamy poprzez rozłorzenie płąchty pod drzewem i potrząsanie gałęziami. Jeżeli na płachtę spadnie więcej niż 5 chrząszczy warto się zastanowić nad opryskiem oraz ręczne usuwanie obumarłych pąków, w których żerują larwy tego szkodnika. Taki sam zabieg przeprowadzamy dla grusz.

8. Przeglądamy pąki porzeczek, usuwamy te nienaturalnie nabrzmiały, któe zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego.

9. Wykonujemy wiosenną pielęgnację truskawek i poziomek. Usuwamy stare, zaschnięte liście. Spólchniamy glebę na międzyrzędziach oraz między roślinami w danym rzędzie. Rozpoczynamy podlewanie grządek jeżeli jest sucho oraz ściółkujemy glebę.


Ogród warzywny

1. Na początku miesiąca sadzimy w gruncie przygotowane wcześniej rozsady cebuli i pora oraz wczesnych odmian kalarepy i sałaty. Odmiany późne sadzimy pod koniec miesiąca.

2. Do połowy kwietnia wysiewamy: groch, szpinak, marchew, pietruszkę, pasternak, buraki ćwikłowe i koper.

3. W drugiej połowie kwietnia wysiewamy pora, cykorię, bób, szczaw i skorzonerę.

4. Przez cały miesiąc możemy wysiewać rzodkiew - w odstępach 7-10dniowych - do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu. To zapewni ciągłość zbioró przez cały rok.

5. Wysiewamy na rozsadę brokuły, kalarepy, kapusty i brukiew oraz późne odmiany sałaty.

6. Pikujemy w ciepłch inspektach siewki pomidorów, papryki, ogórka i patisona. Pikowanie przyczyni się do wzbogacenia systemu korzeniowego roślin.

7. Od połowy kwietnia możemy rozpocząć produkcję rozsady kukurydzy. Do doniczek o średnicy 7 do 8 cm, wysiewamy po 2 do 3 nasiona.

8. Na początku kwietnia sadzimy podkiełkowane sadzeniaki ziemniaków wprost do gruntu.

9. Rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami. Aby je odstraszyć, warzywa możemy opryskać biopreparatami na bazie czosnku. Preparatu nie należy stosować przeciwko śmietce cebulance – szkodniku pora, cebuli i czosnku. W tym przypadku wysiewamy cebulę naprzemianrzędowo z innymi warzywami.

Tekst: Katarzyna Jockel

Źródło zdjęć pixabay.com: Couleur; edar; keywest3; kasabubu