Migdałek w ogrodzie

Migdałek zwany fachowo migdałowcem (migdałkiem) trójklapowym jest ozdobnym krzewem liściastym o pięknych bujnych kwiatach. Krzew dorasta nawet do 3m wysokości, ale jest to uzależnione od częstotliwości przycinania, rosnąc w formie kulistego krzewu ze wzniosłymi, sterczącymi pędami.

Wczesna wiosną w okolicy drugiej połowy kwietnia pojawia się na nim ogromna ilość różowych lub białych „różyczek”, później wyrastają piłkowane jasnozielone liście w kształcie wąskiej elipsy, charakterystyczne dla wiśni, bo do tej rodziny należy ten krzew.

Migdałek jest rośliną odporną i dość łatwą w uprawie. Pienne odmiany nieco gorzej znoszą niskie temperatury i są narażone na przemarzanie w czasie zimy. Z kolei odmiany w formie krzewiastej są bardziej żywotne, lepiej znoszą niskie temperatury. Przed nastaniem zimy, należy zabezpieczyć rośliny, przykrywając je słomą, lub tworząc wokół podstawy kopczyk, dobrym miejscem dla nich jest osłonięta część ogrodu.

Migdałek jest łatwą w pielęgnacji rośliną. Wiosną kiedy kwiaty przekwitną należy je szybko poobrywać by nie zaatakowała krzewu pleśń. Drugim ważnym zabiegiem jest przycinanie migdałka. Wykonujemy je po okwitnięciu wszystkich kwiatów w okolicach czerwca.

Jest to krzew kwitnący na pędach zeszłorocznych, dlatego należy skracać pędy tak, by zawsze zostało ok. 5 pąków licząc od podstawy krzewu. Dodatkowo usuwamy wszystkie pędy suche, chore, zaatakowane przez szkodniki czy pleśń, uszkodzone mechanicznie oraz rosnące do wnętrza korony.

Co kilka lat należy także przeprowadzić cięcie odmładzające, wycinając kilka najstarszych pędów. Cięcie przeprowadzamy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz.

U nasady korony w przypadku szczepionej na nóżce wersji tego krzewu ucinamy co roku wszystkie pędy dzikie rosnące pod miejscem szczepienia. W wersji krzewiastej ucinamy pędy zbyt mocno wybijające w górę.

Migdałek nie ma zbytnich wymagań glebowych, najlepiej wzrasta na żyznym podłożu, jednak można go umieszczać nawet na glebie piaszczystej. Duże nasłonecznienie oraz ochrona przed silnym wiatrem sprawi, że migdałek urośnie bardzo szybko i wypuści bardzo bujne kwiaty.

Roślina ta idealnie nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Jeśli zostanie umieszczona w południowej części ogrodu, wówczas będzie bardzo wcześnie wypuszczać pędy kwiatowe, tworząc estetyczną dekorację. Sadzić poleca się w kresie przed lub po kwitnieniu, wtedy roślina lepiej przyjmuje się w gruncie.

Tekst: Katarzyna Jockel

Źródło zdjęć pixabay.com: gosiak1980; kasiadziem; mariuszkopij oraz archiwum własne.