Przygotowanie narzędzi ogrodowych do wiosny

Powoli rozpoczyna się okres intensywnych prac ogrodowych, dlatego powinniśmy zadbać nie tylko o rośliny ale także o stan techniczny naszych narzędzi ogrodowych oraz odpowiedni dobór narzędzi do wykonywanych prac.

 

Przydatne narzędzia:

- Szerokie grabie wachlarzowate – przydadzą się do sprzątania ogrodu z liści i gałązek pozostałych po zimie. Dobierajmy grabie z trzonkiem dostosowanym do naszego wzrostu, żeby wygodnie nimi pracować.

- Szpadel – do przekopywania ziemi, np. w ogrodzie warzywnym. Dobierajmy szpadel z trzonkiem dostosowanym do naszego wzrostu, żeby wyogodnie nim pracować. Pamiętajmy także o zaostrzeniu szpadla przed wiosennymi pracami – to ułatwi wszelkie prace nim wykonywane.

- Glebogryzarka – przyda się w bardzo dużych ogrodach lub jeżeli planujemy nasadzenia rozległego terenu.

- Taczka – do wywozu ziemi, chwastów przeznaczonych na kompost. Pamiętajmy o dopompowaniu koła przed rozpoczęciem sezonu oraz dobrym wyczyszczeniem całej powierzchni.

- Sekator jednoręczny – przydatny do drobnych prac sanitarnych. Pamiętajmy o ostrzeniu przed rozpoczęciem sezonu, dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia czy poszarpania gałęzi. Gładkie i czyste miejsca cięcia szybciej się goją i nie wpływają negatywnie na rozwój rośliny. Narzędzia powinny też być dobrze wyczyszczone przed każdym cięciem, żeby uniknąć ryzyka przenoszenia chorób grzybowych i bakteryjnych.

- Sekator dwuręczny, nożyce ogrodowe, pila – przydatne do cięcia większych gałęzi i konarów. Tak samo pamiętajmy o ich ostrzeniu i dobrym wyczyszczeniu.

- Konewka – przydatna wszędzie, w domu, w ogrodzie do podlewania na niewielkich powierzchniach. Pamiętajmy by przechowywać ją pustą, w suchym miejscu, żeby w czasie mrózów woda nie rozsadziła zbiornika. Pamiętajmy o częstym oczyszczaniu sita konewki jeżeli używamy ją do nawożenia.

- Wąż ogrodowy – do podlewania większych powierzchni w ogrodzie. Pamiętajmy by przechowywać go całkowicie opróżnionego z wody, by woda nie zamarzła w środku czynią duże szkody. Warto także całą powierzchnię dobrze wyczyścić i składować nawinięty na odpowiedni bęben.

 

Krok 1 – Mycie. Wszystkie narzędzie należy dokładnie wyczyścić z ziemi, najlepiej twardą, drucianą szczotką. Następnie przetrzeć narzędzia mokrą szmatką.

Krok 2 – Suszenie i odrdzewianie. Suszyć narzędzia najlepiej na słońcu lub w przewiewnym suchym pomieszczeniu. Natomiast w walce z rdzą przyda się papier ścierny, którym przecieramy rdzewiejące fragmenty i następnie nakładamy na nie specjalny preparat przeciwko korozji. Dzięki takiemu zabiegowi narzędzia mogą śłużyć nam długie lata.

Krok 3 – Pielęgnacja drewnianych elementów. Na suche i czyste drewno stosujemy drewnochron typu lakierobejca, która ochroni je przede wszystkim przed działaniem wody i promieni UV. Dodatkowo lakierowane elementy są łatwiejsze w czyszczeniu i są chronione przed szkodnikami żerującymi na drewnie.

Krok 4 – Ostrzenie. Narzędzia służące do cięcia jak sekatory, piły, siekiery oraz noże kosiarek należy co jakiś czas ostrzyć, by zabiegi cięcia były wykonywane precyzyjnie bez szarpania obcinanej powierzchni, wtedy roślina szybciej się regeneruje po takim zabiegu. Narzędzia o prostym ostrzu jak siekiera czy sekator możemy naostrzyć samodzielnie za pomocą pilnika lub ostrzałek natomiast otrza kosiarek lub łancuch do piły najlepiej oddać do autoryzowanego serwisu, dzięki temu unikniemy zniszczeń i będziemy mieć pewność, że ostrzenie zostało wykonane prawidłowo.

 

Tekst: Katarzyna Jockel

Zdjęcia: pixabay.com