Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych - poradnik

Październik to świetny czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych kopanych z gruntu z gołym korzeniem. Drzewka sadzone jesienią bardzo dobrze odbijają wiosną i rozwijają się znacznie szybciej niż te sadzone we wiosnę, ze względu na to że od razu pobierają wodę i składniki odżywcze z gleby i są już zaaklimatyzowane w danym miejscu, sadzone jesienią mają dużo więcej czasu na ukorzenienie się przed sezonem wegetacyjnym.

Dodatkowo jesienią oferujemy bogatszy wybór odmian niż w sezonie wiosennym.

 

Rośliny z gruntu można sadzić do momentu, gdy ziemia zamarznie, pomniejsze przymrozki przygruntowe nie są szczególnym zagrożeniem w tym okresie dla większości gatunków roślin owocowych poza paroma wyjątkami tych troszkę mniej odpornych na mróz tj. drzew moreli, nektaryny i niektórych odmian brzoskwini. Wszystkie pozostałe można jak najbardziej sadzić nawet i w grudniu jeśli ziemia nie będzie zamarznięta.

Jednakże rośliny świeżo posadzone warto dodatkowo zabezpieczyć na zimę, tworząc wokół miejsca sczepienia(okulizacji) kopczyk z ziemi, w czasie kiedy przymrozki będą już stałym elementem każdego dnia.

 

Jeżeli sadzimy drzewka w terenie nieogrodzonym warto zabezpieczyć je przed działalnością dzikich zwierząt (głównie sarny i zające) przy pomocy specjalnej siatki, grubej warstwy słomy lub falistego kartonu.