Ekologiczne środki ochrony roślin

Dziś przygotowaliśmy dla was krótko na temat ekologicznych środków ochrony roślin, które zawierają w swoim składzie tylko łagodne substancje, które nie wpływają negatywnie na nas i nasz ogród, które możemy stosować  w zimie i na przedwiośniu.

 

Jednym z takich środków jest Promanal 60 EC

To środek owadobójczy, pomocny w walce ze szkodnikami drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, w tym pomaga w walce z misecznikami i ochojnikami, którego substancją aktywną jest czysty olej parafinowy. Promanal dopuszczony jest do stosowania w uprawach ekologicznych (nr zezw. 48/2009).

 

Można go stosować przeciw przędziorkom, mszycom, misecznikom i ochojnikom zarówno na drzewach owocowych jak i krzewach i drzewach ozdobnych.

 

Działa kontaktowo, zawarty w oprysku olej parafinowy pokrywa cienką warstwą zimujące stadia szkodników, najczęściej jaja lub wczesne stadia larwalne. Nie nadaje się on zaś do zwalczania form dorosłych w pełni sezonu wegetacyjnego.

 

Stosuje się go od końca zimy przez okres wczesnej wiosny. Zabieg najlepiej wykonywać od końca lutego do połowy marca, czyli od fazy pękania i nabrzmiewania pąków do początków kwitnienia.

Oprysku nie zaleca się stosować na roślinach ulistnionych, gdyżź może on wywołać powstawanie brązowych plamek na liściach (fitotoksyczność), która nie jest groźna dla roślin, tylko źle wygląda.

 

Oprysk możemy wykonać gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 5°C.

Jeżeli w dni tuż po wykonaniu oprysku temperatura spadnie znacznie poniżej 0°C, skuteczność zabiegu ulega zmniejszeniu.

 

Innym dobrym środkiem ekologicznym jest Treol 770 EC.

Jest to środek zarówno owadobójczy i roztoczobójczy (przędziorki).

Działa na roślinę powierzchniowo, a na szkodniki kontaktowo, tworząc na powierzchni ciała szkodnika szczelny film blokujący proces oddychania, który ginie poprzez uduszenie. W jego składzie także znajdziemy olej parafinowy. Zwalcza przede wszystkim przędziorki, miseczniki i ochojniki.

Podobnie jak Promanal 60 EC, stosujemy go wczesną wiosną od fazy pękania pąków do fazy zielonego pąka kwiatowego jabłoni, czyli najczęściej pod koniec marca do kwietnia, w zależności od warunków pogodowych i stopnia rozbudzenia drzew owocowych.