Czy warto dokarmiać ptaki zimą?

Czy warto dokarmiać ptaki?

Celem dokarmiania jest danie ptakom wsparcia w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu, a nie karmienie ich i uzależnianie od kapryśnej, ludzkiej pomocy, czy zwabianie ich w jedno miejsce, gdzie mogą na nie czyhać drapieżniki i choroby.

Tak więc by dokarmiać mądrze i z korzyścią dla ptaków trzeba wiedzieć co i jak ;)

 

Jak, gdzie i kiedy dokarmiać?

To od nas zależy GDZIE i CO zaoferujemy ptakom do zjedzenia. Do dokarmiania ptaków należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte przed wiatrem, ale takie by mogły łatwo uciec w razie zagrożenia.

Pamiętajmy by dokarmiać ptaki tylko gdy temperatura spada poniżej zera, ale regularnie. Przy odwilży ptaki maja o wiele mniejszy apetyt i zjadają mniej pokarmu.

Kolejną niezwykle ważną sprawą jest prawidłowa konstrukcja karmnika. Niezbędny jest nim daszek chroniący pokarmy przed opadami atmosferycznymi i osłona przed zachodnim oraz północnym wiatrem. Jednocześnie musi zapewniać swobodny dolot i odlot (ucieczkę!). Konieczna jest w nim też wysuwana, łatwa do umycia podłoga. Karmniki bez wysuwanej podłogi sprawiają, ze trudno w nich utrzymać higienę, a ptaki zjadają pokarm zanieczyszczony odchodami poprzednich biesiadników. Nic dobrego z tego wyniknąć nie może. Dlatego wiele ptaków zaraza się w karmnikach niebezpiecznymi dla nich bakteriami i pasożytami.

 

Co ptaki lubią jeść?

Nasiona słonecznika, konopie siewne, surowa słonina, proso, suche kasze, siemię lniane, pszenicę, czerstwe pokrojone w 1cm kostkę białe pieczywo, niektóre ptaki, np. trznadle lubią suche płatki owsiane, tłuczone niesolone orzechy, Kosy i kwiczoły możemy dokarmiać pokrojonymi rodzynkami, daktylami, morelami czy kawałkami jabłka, jeżeli mróz nie jest zbyt tęgi.

Dobrze o zimowym dokarmianiu ptaków pomyśleć już latem lub jesienią, by zimą podać im zebrane wcześniej i zamrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Suszone owoce nie są tak dobre jak mrożone, gdyż pęcznieją w wolu, powiększając swa objętość, co przy zjedzeniu ich większej ilości może okazać się niebezpieczne. Poza tym mrożone owoce są bogatsze w witaminy i ptaki szybciej je trawią.

Zawsze, kiedy to tylko możliwe, zapewnijmy naszym ptakom czystą i świeżą wodę do picia!

 

Co lubią jeść poszczególne gatunki?

  • wróble, sikory, kowaliki, dzwońce i trznadle lubią nasiona: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatki owsiane;

  • sierpówki, gołębie, kawki i gawrony lubią pszenicę, grubą kaszę oraz pokrojone w kostkę czerstwe białe pieczywo;

  • dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;

  • kosy lub kwiczoły lubią pokrojone w kawałki jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone, pokrojone morele;

  • kaczki i łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Miejsce dla karmnika musi być zaciszne, osłonięte od wiatru. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i zapewnioną drogę ucieczki. Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący przed śniegiem i deszczem.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.