Trawnik - 4 kroki do sukcesu

Piękny trawnik wydaje się wielu początkującym ogrodnikom czymś niesamowicie trudnym i skomplikowanym, a uzyskanie gęstej jak dywan i intensywnie zielonej murawy celem nie do osiągnięcia. Jednakże jeżeli mamy odpowiednią wiedzę i wiemy jak prawidłowo wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz działamy systematycznie to jesteśmy skazani na sukces.

Pielęgnacja trawnika zamyka się mniej więcej w czterech podstawowych zabiegach: koszeniu, aeracji, wertykulacji i piaskowaniu.

 

Koszenie

To najważniejszy i najbardziej podstawowy zabieg, który bezpośrednio wpłwa na estetykę murawy. Regularne koszenie zagęszcza darń obniżając stopień zakrzewienia się trawy oraz zwiększa intensywność rozwoju nowych liści. Zapobiega także rozwojowi chwastów oraz ich kwitnięcia.

 

Najważniejsze zasady:

1. Kosić nie więcej niż 1/3 wyokości.

2. Kosić regularnie, a częstotliwość uzależnić od temperatury - kiedy jest cieplej trawa rośnie szybciej i adekwatnie trzeba kosić częściej, jesienią z kolei coraz rzedziej wraz ze spadkiem temeratury, ostatnie koszenie wykonujemy tuż przed prognozowanymi przymrozkami na wysokość ok. 3cm.

3. Kosić kiedy jest sucho i ciepło by łatwiej się zbierało trawę.

4. Za każdym razem kosić w innym kierunku – dzięki temu uzyskamy bardziej wyrównany trawnik.

 

Aeracja

Jest to zabieg napowietrzający murawę, dzięki któremu rozloźniamy glebę, napowietrzamy warstwę korzeni i wyrównujemy bilans wodny. Bez tego zabiegu pod darnią tworzą się warunki beztlenowe, co ogranicza korzystne oddziaływanie mikroorganizmów glebowych oraz przenikalność wody. Aeracja przyczynia się do zwiększenia masy korzeniowej traw, poprawia ich zdolność do regeneracji po uszkodzeniach, a także pozytywnie wpływa na wnikanie nawozów w glebę.

Na mocno eksploatowanych trawnikach zabieg wykonuje się dwa razy w roku za pomocą aeratorów. W ogrodach polecane są zabiegi nakłuwania trawnika za pomocą desek z powbijanymi gwoździami.

 

Wertykulacja

Zabieg wykonywany na trawnikach ozdobnych oraz sportowych. Polega na pionowym nacinaniu darni. Powoduje usuwanie wieloletnich chwastów oraz tak zwanego filcu, czyli warstwy obumarłych traw i resztek po koszeniu.

Zabieg ten ma na celu lepsze napowietrzenie oraz umożliwienie przedostawania się powietrza, wody i składników pokarmowych do głębszych warstw strefy korzeniowej. Wertykulację przeprowadza się na nisko skoszonym i suchym trawniku, na którym następnie wykonuje się piaskowanie.

Najkorzystniejszymi terminami do wyrtykulacji jest koniec marca oraz koniec sierpnia.

 

Piaskowanie

Jest to zabieg bezpośrednio poprzedzony aeracją i wertykulacją na murawach intensywnie użytkowanych. Stosuje się go w celu zwiększenia przepuszczalności wodnej, napowietrzenia oraz wyrównania powierzchni. Powstałe w trawniku otwory i nacięcia wypełniane są równomierną warstwą piasku.

Piaskowanie powoduje lepszy rozwój korzeni, a także stymuluje ich krzewienie się i powstawanie pędów rozłogowych, co wpływa na wzrost gęstości darni. Poprawia także strukturę gleby. Ważne jest aby użyć piasku o odpowiedniej granulacji, a mianowicie 0,6-1,2 mm w ilości 0,001m3/m2 murawy. Wykorzystanie zbyt grubego piasku przyniesie odwrotny skutek, gdyż spowoduje ubicie gleby, skrócenie systemu korzeniowego oraz zwiększenie rozwoju filcu.

 

Tekst: Katarzyna Jockel

Zdjęcia: pixabay.com