Kwiaty na wielkanocny stół

Żonkile

Żółte, białe, pełne, półpełne – znajdziemy je w różnych odmianach, dostępnych już jako kwiaty cięte do wazonu lub jaki miniaturki w doniczkach.

Cięte najlepiej kupić w nierozwiniętych pąkach tuż przed świętami. W domu ustawiamy je w chłodnym miejscu, dzięki czemu będą kwitnąć trochę dłużej.

Doniczkowe tak samo lepiej ustawić w chłodzie, będą one dłużej zdobić nasze mieszkanie ze względu na to, że będą stopniowo rozwijać swoje kwiaty. Rośliny podlewamy, dopóki utrzymują się na nich liście, gdy zżółkną, cebulki zasuszamy i możemy posadzić je w ogrodzie we wrześniu.

 

Hiacynty

Sklepy oferują bardzo bogaty wybór hiacyntów – w doniczkach, w koszyczkach, w misach, w szklanych pojemnikach z mchem – praktycznie do wyboru, do koloru form, oraz palety kolorystycznej tych kwiatów od różu, poprzez fiolet i granat do bieli. Wszystkie odmiany bardzo obficie pachną, a ich pielęgnacja ogranicza się tylko do podlewania.

Kiedy kwiaty przekwitną, a liście zżółkną postępujemy tak samo jak z narcyzami, czyli zasuszamy cebulę i sadzimy we wrześniu.

 

Wrzośce

Te nieduże krzewinki, pokryte igiełkowatymi liśćmi i drobniutkimi kwiatami w kształcie dzwoneczków świetnie sprawdzą się do ozdobienia stołu wielkanocnego. Ich kolorystyka obejmuje intensywne odcienie różu i fioletu. Utrzymują się długo na gałązkach, nawet jeśli niechcący zasuszymy wrzosiec.

Warto jednak zadbać, by nie zabrakło mu wody, bo po świętach można go posadzić w ogrodzie w kwaśnym podłożu, bogatym w torf, na lekko zacienionym stanowisku.

 

Pierwiosnki

Prymulki bo taka jest ich potoczna nazwa, mają bardzo wszechstronną gamę kolorystyczną. Zwarte kule, jakie tworzą ich kwiatostany, występują w różnych odcieniach barwy żółtej, różowej, fioletowej, niebieskiej, czerwonej, pomarańczowej i białej. Pojedyncze kwiaty najnowszych mieszańców pierwiosnka bezłodygowego osiągają 6- 8 cm średnicy i jest ich tak wiele, że zupełnie zakrywają liście tej niewielkiej rośliny.

Pierwiosnek lubi chłodne pomieszczenia i potrzebuje sporo wody. Służy mu rozproszone światło. Po prezentacji na świątecznym stole, powinien jak najszybciej przenieść się na balkon lub do ogrodu, gdzie będzie kwitł jeszcze przez kilka tygodni.

 

Hortensje

Chociaż faktyczny okres kwitnienia hortensji przypada na okres późnego lata, to w wielu sklepach znajdziemy ten piękny krzew także w okresie wielkanocnym. Roślina sprzedawana jest w doniczkach jako krzew wysokości 30- 40 cm. W gamie kolorystycznej obejmującej niebieski, różowy, fioletowy oraz biały. W Polsce tradycyjnie zdobi się hortensją Groby Pańskie w kościołach.

W mieszkaniu ustawiamy hortensję w możliwe chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu. Jej kwiaty utrzymają się przez kilka tygodni. Potem roślinę najlepiej posadzić w ogrodzie, w półcieniu.

 

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jockel