Nowe odmiany hortensji

Dziś mamy dla was listę wraz z opisem kilku nowych odmian hortensji ogrodowych jakie zawitały do Naszego Centrum Ogrodniczego Limba. Zapraszamy do zapoznania się z nią!

MINTY ICE – odmiana z kolekcji Flair and Flavours® w kolorze chłodnego błękitu. Kwitnie od wczesnego lata do jesieni. Przekwitłe kwiaty przycinać wiosną. Dorasta do ok. 1m średnicy. Odporna na mróz do -25°C. Świetnie nadaje się do donic, na taras, balkon, do małych ogrodów.

NEW TIVOLI BLUE – odmiana o dwubarwnych płatkach o intensywnie niebieskim kolorze i wyraźnym białym obrzeżeniu. Na glebie zakwaszonej (4,0pH) zwykle uzyskuje się nasycone, niebieskie barwy kwiatów, natomiast na glebach o odczynie obojętnym (7.0pH) lub lekko kwaśnym (6,6-5pH) kolor przechodzi w odcienie różu. Białe obrzeżenie płatków pozostaje niezmienne niezależnie od odczynu gleby. Jest odmianą kompaktową osiągającą 60-70 cm wysokości i średnicy. Świetnie sprawdzi się w małych ogrodach, sadzona pojedynczo lub w grupach, oraz do donic, na taras, balkon.

MISS SAORI – odmiana o dwukolorowych, pełnych biało-różowych , kulistych kwiatostanach, które powstają zarówno na pędach jednorocznych jak i dwuletnich. Odmiana odznacza się silnym kontrastem pomiędzy bardzo ciemnymi liśćmi a jasnymi, biało-różowymi kwiatostanami. Odmiana dorasta do ok. 1m średnicy, tworząc wzniesioną, słabo rozgałęzioną kępkę o zwartym pokroju. Eliptyczne liście krzewu o wyraźnym unerwieniu wiosną są zielone z purpurowym rumieńcem na brzegach. Z czasem ulistnienie ciemnieje, nabierając mocnej, purpurowo-brązowej barwy. Kwitnie od lipca do sierpnia. Nadaje się do małych przydomowych ogrodów, sadzona pojedynczo lub w grupach, oraz do pojemników, na taras, balkon. Odporność na mróz Odporna na mróz do -23°C.

UCIEKAJĄCA PANNA MŁODA/RUNAWAY BRIDE – odmiana czystobiała z lekko piłkowanymi brzegami płatków o dużych białych kwiatostanach, wyrastających zarówno z pąków wierzchołkowych jak i pąków bocznych. Pąki kwiatowe wytwarzają najpierw 2-3 par liści, a dopiero później główki kwiatów. Starsze kwiaty lekko różowieją. Kwitnie pod koniec maja lub w czerwcu oraz powtarza kwitnienie aż do jesieni. Cechuje się wzniosło-zwisającym pokrojem. Dorasta do ok. 1m średnicy. Uzyskała tytuł Rośliny Roku 2018 na Chelsea Flower Show w Londynie. Odmiana sprawdzi się w małych ogrodach, sadzona pojedynczo lub w grupach, oraz do donic, na taras, balkon.

EARLY BLUE – odmiana o bardzo dużych kwiatostanach do 25cm średnicy. Charakteryzuje się zmienną barwą kwiatów od ciemno różowej do intensywnie niebieskiej w zależności od pH gleby. Na glebie zakwaszonej (4,0pH) zwykle uzyskuje się nasycone, niebieskie barwy kwiatów, natomiast na glebach o odczynie obojętnym (7.0pH) lub lekko kwaśnym (6,6-5pH) kolor przechodzi w odcienie różu. Kwitnie w czerwcu i kwiaty utrzymują się aż do jesieni. Dorasta do ok 1m średnicy. Krzew o pokroju kulistym. Odmiana sprawdzi się w małych ogrodach, sadzona pojedynczo lub w grupach, oraz do donic, na taras, balkon.

SASKIA – odmiana z kolekcji Dutch Ladies® o wyjątkowym ciemnoróżowym lub czerwonym kolorze kwiatów z pomarańczowo-białym środkiem, które stopniowo zmieniają kolor na głęboką czerwień wraz z biegiem sezonu. Kwitnie w czerwcu i kwiaty utrzymują się aż do jesieni. Młode liście są czerwono-fioletowe, później przebarwiają się w ciemną zieleń. Odmiana dorasta do ok 1m średnicy. Odmiana sprawdzi się w małych ogrodach, sadzona pojedynczo lub w grupach, oraz do donic, na taras, balkon.