Rośliny cebulowe i bulwiaste

[gallery]   Przyjęło się, że są zwiastunem wiosny, ale warto pamiętać, że nie wszystkie z nich są roślinami wiosennymi. Gatunki i odmiany można tak dobrać, by mieć kwitnący ogród przez prawie cały rok.   Zakup bulw i cebul. Kupując cebulki należy zwrócić uwagę na ich kondycję: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Cebule i bulwy powinny być dostatecznej wielkości, aby wydały dorodny kwiat (generalna zasada mówi, że im większa cebula, tym większy i ładniejszy kwiat). Dla tulipanów optymalna wielkość cebul to 10-11cm obwodu i więcej, a dla hiacyntów powyżej 14cm. Oferowane do sprzedaży cebule i bulwy nie powinny być ukorzenione (za wyjątkiem szachownic i lilii). Zakupione cebule należy jak najszybciej wkopać, aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.   Gleba dla roślin cebulowych. Ziemię należy dokładnie oczyścić z chwastów, spulchnić i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Najlepsza jest gleba niezbyt ciężka, piaszczysto-gliniasta, zasobna w próchnicę i dobrze przepuszczalna. Gleby ciężkie i gliniaste należy rozluźnić dodając torf, dobrze przekompostowaną korę i piasek. Gleby piaszczyste i jałowe należy z kolei wzbogacić w próchnicę dodając torf i rozłożony kompost. Gleba pod uprawę roślin cebulowych powinna być bardzo starannie i głęboko uprawiona. Możemy (na 1-2 tygodnie przed sadzeniem) zastosować nawozy mineralne, najlepiej wieloskładnikowe i wymieszać je z glebą. Optymalny zakres pH dla większości roślin cebulowych wynosi 6,8-7,2. Jeśli jest zbyt kwaśna to należy ją wymieszać z wapnem ogrodniczym lub dolomitem. Roślin cebulowych nie należy uprawiać wciąż na tym samym miejscu.   Sadzenie. Cebule roślin kwitnących wiosną sadzi się jesienią. Stanowisko powinno być słoneczne, lecz niezbyt nagrzane i osłonięte od wiatru. Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Rośliny cebulowe najlepiej sadzić grupami, w towarzystwie innych roślin ozdobnych - na przykład bylin czy traw. Rośliny o drobnych cebulkach takie jak przebiśniegi, cebulice lub śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki, takie jak lilie czy korony cesarskie można sadzić pojedynczo. Cebule sadzi się na różne sposoby:

  • tzw. metoda holenderska - polega na zdjęciu warstwy gleby na odpowiednią głębokość, spulchnieniu dna zagonu, ułożeniu na nim cebul lub bulw i przykryciu ziemią. Jest to sposób szczególnie przydatny, gdy chcemy posadzić większą ilość cebul tej samej odmiany lub obsadzić większą powierzchnię kilkoma odmianami lub gatunkami wymagającymi tej samej głębokości sadzenia.
  • sadzenie "pod szpadel" lub przy użyciu specjalnych ręcznych sadzarek do cebul. Cebule i bulwy można sadzić do różnego rodzaju i kształtu plastikowych lub drucianych koszyczków, co zabezpiecza cebule przed gryzoniami oraz ułatwia ich późniejsze wykopanie.

Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebul i bulw oraz rodzaju gleby. Generalna zasada mówi o tym, że cebula powinna być posadzona na taką głębokość, aby przykryta została warstwą gleby równą dwukrotnej wysokości cebuli. Na glebach lekkich i piaszczystych sadzi się cebule o 2-3cm głębiej, a na glebach cięższych - o 2-3cm płycej. Bardzo duże cebule korony cesarskiej, lilii czy czosnku sadzi się na głębokość 18-20cm. A co jeżeli zapomnieliśmy posadzić jesienią cebulki roślin ozdobnych? Można takie niedopatrzenie łatwo naprawić. Wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni już kwitnące narcyzy, hiacynty, szafirki czy przebiśniegi.   Po posadzeniu. Późną jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach, należy okryć rabaty i zagony z posadzonymi cebulami warstwą torfu, rozdrobnionej kory czy słomy. Skutecznie ochroni to glebę przed głębokim przemarzaniem zimą, a także przed wysuszeniem i zachwaszczeniem wiosną. Ściółkowanie nie jest bezwzględnie konieczne dla wszystkich gatunków roślin cebulowych (np. dla tulipanów), ale dla bardziej wrażliwych na mróz, takich jak hiacynty i narcyzy, może mieć decydujące znaczenie dla ich dobrego przezimowania. Warto więc już jesienią pomyśleć o wiośnie, sadząc rośliny cebulowe.   Przechowywanie cebul kwiatowych Właściwa opieka nad cebulkami kwiatowymi znacząco wpłyną na jakość kwitnienia w następnym sezonie. Cebulki starajmy się wykopywać z ziemi niezwykle delikatnie. Wykopane rośliny układamy cienką warstwą w drewnianej skrzynce i przenosimy do dobrze wentylowanego miejsca do osuszenia w temperaturze około 25°C. Ważne aby cebulki nie miały styczności ze słońcem. Po osuszeniu (2-3 tygodnie) przystępujemy do czyszczenia, dokładnie usuwamy resztki liści, ziemi oraz zaschnięte korzenie (cebulki narcyzów i cebulic pozostawimy z korzeniami i raczej nie usuwamy ziemi). Następnie delikatnie obdzielamy cebulki (nie odrywajmy mocno przyczepionych cebulek). Ostatnim etapem jest oznaczanie poszczególnych odmian, co ułatwi nam późniejsze zaplanowanie rabaty. Jeśli nie znamy nazwy odmiany, dobrze jest określić przynajmniej wysokość rośliny, termin kwitnienia i barwę kwiatów, co będzie pomocne przy planowaniu kolejnych nasadzeń. Miejsce przechowywania naszych cebuli powinno być suche i przewiewne ale jednocześnie zbytni nie nagrzewające się. Idealnie nadają się do tego szopy drewutnie czy altany. Unikajmy wilgotnych piwnic oraz nadmiernie nagrzewających się strychów. Cebule pozostawimy odkryte aby miały swobodny dostęp do powietrza, wyjątek stanowią cebulki przebiśniegów i szachownicy cesarskiej, które lekko przysypujemy trocinami lub piaskiem. Optymalna temperatura przechowywania cebulek kwiatów wiosennych to 16 do 220C. Trzeba systematycznie kontrolować wygląd cebul, usuwając wszystkie chore, gnijące, a także wyschnięte lub przedwcześnie skiełkowane.   Terminy sadzenia gatunków zimujących w gruncie

Zimowit sierpień  11cm
Cyklamen koniec sierpnia - początek września  5cm
Kokoryczka koniec sierpnia - początek września  5cm
Narcyz (żonkil) koniec sierpnia - początek września  9cm - 13cm
Szachownica koniec sierpnia - początek września  6 - 8cm
Przebiśnieg wrzesień  7cm
Psi ząb wrzesień  10cm
Pustynnik wrzesień  10cm
Puszkinia wrzesień  7 - 8cm
Śniadek wrzesień  8 -10cm
Śnieżyca wrzesień  8cm
Zawilec wrzesień  5cm
Śnieżnik połowa września  6cm
Hiacynt druga połowa września  10-12cm
Cebulica wrzesień - październik  6 - 10cm
Irys wrzesień - październik  7,5cm
Krokus wiosenny wrzesień - październik  6cm
Lilia wrzesień - październik  19cm
Szafirek wrzesień - październik  6 - 6,5cm
Czosnek ozdobny październik  5 - 20cm[1]
Tulipan[2] październik  9cm, 14cm

    Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w pomieszczeniach  

Lilia[3] kwiecień 10 - 15cm
Krokosmia koniec kwietnia - początek maja 7 - 8cm
Mieczyk (gladiola) koniec kwietnia - początek maja 8 -10cm
Dalia początek maja 10 - 15cm
Begonia koniec maja 6 - 8cm
Paciorecznik czerwiec 10cm

  Zdjęcia: Dominika Danielczyk

 .

  Źródła: Kwiatycebulowe.pl Odrod-amat.strefa.pl Ogrodniczka.pl Swiatkwiatow.pl

 
[1] Głębokość sadzenia zależna od wielkości cebulki
[2] wyciągamy z gruntu przynajmniej raz na 2 lata, na wiosnę, po przekwitnieniu. Jeśli zostają w ziemi dłużej niż 2 lata wydają przede wszystkim liście, a jeśli nawet pojawiają się kwiaty, będą drobniejsze
[3] Lilie sadzone na wiosnę zostają w gruncie na zimę